Uutiset
Elosta vuoden 4H-yrittäjä

Elosta vuoden 4H-yrittäjä

Haapajärven vuoden 4H-yrittäjäksi on valittu Elo Pietikäinen. Elon vastuulla oli viime kesänä muutama kesäpossu, joiden ansiokas hoitaminen toi hänelle yrittäjäpalkinnon.
– Elon yritys oli taloudellisesti tuottoisa ja hyvin hoidettu, kertoo Haapajärven 4H-yhdistyksen toiminnanjohtaja Aila Ruotsalainen palkitsemisperusteista.
Vuoden kerhona puolestaan palkittiin Oksavan 4H-kerho.
– Vuoden kerho valittiin hyvän teon perusteella. Jokainen kerho suunnitteli, millaisen hyvän teon he voisivat toteuttaa. Oksavan kerho suunnitteli pienen lahjan ystävälle tai kaverille annettavaksi, Ruotsalainen kertoo.

Lisäksi 4H-yhdistyksen vuosikokouksessa keskiviikkoiltana palkittiin useita toiminnassa ansioituneita kerholaisia. Tilaisuudessa jaettiin tehtävä- ja yritystoimintapalkintoina kultaisia ja hopeisia mitaleita. Lisäksi palkittiin myös aktiivisimmat kerhossa kävijät sekä paras arpamyyjä.

Kirjoita kommentti

Lisää luettavaa

Piia aloitti Ärräkauppiaana

Piia aloitti Ärräkauppiaana


Piia aloitti Ärräkauppiaana

Haapajärven R-kioskin uutena kauppiaana aloitti maanantaina Piia Gûnes. Hän on kotoisin Sievistä ja asunut Haapajärvellä 12 vuotta. Hän on aiemmin pitänyt turkkilaislähtöisen miehensä Sakir Gûnesin kanssa ruokaravintoloita Haapajärvellä ja Nivalassa sekä Sievissä. Nyt ravintola on vain Sievissä...


Mies kuoli rivitalon palossa


Mies kuoli rivitalon palossa

Haapajärven Hallakankaantiellä syttyi asuntopalo maanantain ja tiistain välisenä yönä. Rivitalon päätyhuoneistossa olleen tulipalon sammutustöissä asunnosta löytyi keski-ikäinen vainaja, joka on paikkakuntalainen mies. Tuli oli palanut perusteellisimmin makuuhuoneen sängyn luona. Poliisi...

Koirapuisto on viimeistä silausta vaille valmis

Koirapuisto on viimeistä silausta vaille valmis


Koirapuisto on viimeistä silausta vaille valmis

Haapajärvelle on pitkään toivottu koirapuistoa, ja nyt koiraihmisten toive on toteutunut. Kesän aikana Ouluntien varrelle Venlankadun kulmaukseen on noussut iso verkkoaidalla aidattu alue. Koirapuisto on jaettu aidoilla kahteen alueeseen. Vasemmanpuoleisessa voivat telmiä pienet koirat ja...