Uutiset
Haapajärven yläaste sai tunnusta

Haapajärven yläaste sai tunnusta

Kansainvälisyys ja kestävän kehityksen edistäminen toivat yläasteelle Haapajärvi-seuran tunnustuksen. Koulussa on sitouduttu kestävän kehityksen mukaiseen toimintaan ja se on aktiivisesti mukana kansainvälisissä verkostoissa.

 

Kansainvälisyys näkyy koulun arjessa. Osoituksena tästä on kuuluminen Unesco-koulujen verkostoon sekä aktiivinen vuorovaikutus Venäjälle ja Viroon. Afrikka-yhteistyö on vienyt jo toista sataa koulun oppilasta vierailulle Namibiaan ja Tansaniaan.

 

Koulussa on myös sitouduttu kestävän kehityksen mukaiseen toimintaan. Haapajärven yläaste on ainut suomalainen yläaste, joka on saanut kestävän kehityksen sertifikaatin.

 

Puheenjohtaja Veijo Tikanmäki luovutti Haapajärvi-seuran tunnustuksen yläasteen rehtori Jari Nahkaselle ja kirjastotoimenjohtaja Kirsi Nahkaselle.

Kirjoita kommentti

Lisää luettavaa


K-Supermarkettiin uusi kauppiaspari


K-Supermarkettiin uusi kauppiaspari

Haapajärveltä lähtöisin olevat Samuli Ahola (30) ja Viola Kantola (27) aloittavat K-Supermarket Haapajärven kauppiaina marraskuun alussa. Samuli on koulutukseltaan kauppatieteiden maisteri ja lisäksi hän on valmistunut K-ryhmän kauppiasvalmennuksesta keväällä 2018. Molemmilla on kokemusta...

Olli Romppasen töitä Aasian taidebiennaalissa

Olli Romppasen töitä Aasian taidebiennaalissa


Olli Romppasen töitä Aasian taidebiennaalissa

Aasian 18. taidebiennaali, maanosan suurin nykytaidetapahtuma on parhaillaan meneillään Bangladeshin pääkaupungissa Dhakassa. Suomea tapahtumassa edustaa mediataiteilija Olli Romppanen (s. 1984), jonka valokuvateoksia nähdään biennaalin päänäyttelyssä. Osa teoksista on kuvattu Haapajärvellä ja...

Isotalus pelaa pesistä Sveitsissä

Isotalus pelaa pesistä Sveitsissä


Isotalus pelaa pesistä Sveitsissä

Kari Isotalus vastaa puhelimeen Sveitsin Zumikonista, Zürichin kupeesta. Tunnelmat ovat aurinkoiset niin kelien kuin mielen osalta. Sveitsissä nautitaan loppukesän +27 asteen lämmöstä ja edessä on finaaliviikonloppu (22.-23.9.) maan pesäpallomestaruusturnauksessa. Sitä Isotalus odottaa jälleen...