Uutiset
Juho Pietikäisestä vuoden Haapajärvinen 2016

Juho Pietikäisestä vuoden Haapajärvinen 2016

Vuodet eivät menoa haitanneet, kun Juho Pietikäinen vastaanotti vuoden Haapajärvisen arvonimen. Sata vuotta sitten Haapajärvelle muuttanut sotaveteraani oli silmin nähden otettu kunniasta.

Juho Pietikäinen totesi olevansa sekä yllättynyt että kiitollinen valinnasta.

Pitkän iän suoma kokemus ja arvovalta antavat hänelle näkemystä arvioida Haapajärven kasvua ja kehitystä muita tarkemmin.

Elämisen taso ei ole Pietikäisen mukaan ollut koskaan yhtä hyvä kuin nyt. Muistot vievät miehen nopeasti lapsuudessa koettuihin katovuosiin. Silloin oli pettuleipäkin tullut tutuksi.

– Eikä mikään ole maistunut yhtä hyvältä kuin ensimmäinen uutispuuro katovuoden jälkeen, hän kertoo.

– Haapajärvi on hyvä paikka elää

Vuoden Haapajärvisen valinta julkistettiin uudella torilla pidetyn joulun avauksen yhteydessä.

Kirjoita kommentti

Lisää luettavaa

Haapajärvi-Seuran tunnustus Kennelseuralle

Haapajärvi-Seuran tunnustus Kennelseuralle


Haapajärvi-Seuran tunnustus Kennelseuralle

Haapajärven 50-vuotias Kennelseura sai Haapajärvi-Seuran vuoden 2017 tunnustuksen. Kennelseura puolesta tunnustuksen ottavat vastaan puheenjohtaja Liisa Leppänen ja hallituksen jäsen Erja Rintala. Haapajärvi-Seuran puheenjohtajan Veijo Tikanmäki totesi Kennelseuran toiminnan aktiivisuuden...

Marttiska toi joulumielen

Marttiska toi joulumielen


Marttiska toi joulumielen

Jos jostakin saa joulumielen, niin joululauluista. Tämän todisti taas Haapajärven oma duo Marttiska, joka tarjoili yleisölle kaikista kauneimmat joululaulut, niin vanhat kuin uudet. Sunnuntai-iltana kirkko oli lähes täynnä väkeä herkistymässä joulun odotukseen. Harva kuunteli kuivin silmin...


Reisjärven yrittäjäpalkinnot Hetkelle ja Liikaselle


Reisjärven yrittäjäpalkinnot Hetkelle ja Liikaselle

Reisjärven Yrittäjät ry. jakaa vuosittain sekä Vuoden Yrittäjä- palkinnon että Betoni-Yrittäjä-palkinnon. Vuoden Yrittäjä 2017 on Hius- ja Kauneuspalvelu Hetki Anne Paavola, Eveliina Niinikoski, Erja Pesola ja Heli Hollanti ovat palvelualttiita ja aina valmiina osallistumaan kaikkiin yhteisiin...