Urheilu
Uusivirta ja Roivainen Petäjämäen nopeimmat

Uusivirta ja Roivainen Petäjämäen nopeimmat

Reisjärven kansallisissa Petäjämäen tykkilumihiihdoissa lauantaina käytiin erittäin tiukkoja taisteluja voitosta. Miesten kisa oli alusta alkaen Kiilojen Risto Uusivirran ja NU:n Lauri Gummeruksen taistelua 14 kilometrin vapaan voitosta. Viimeisenä matkaan lähtenyt Uusivirta ylitti maalilinjan voittajana vain 0.1 sekunnin erolla Gummerukseen.
Uusivirta kertoi hiihdon olleen ensimmäinen kunnon hiihto tälle kaudelle ja hiihto oli tasaista vääntämistä, mutta se riitti todella pienellä erolla voittoon.

Naisten sarjan voittaja Siilijärven Hiihtoseuran Päivi Roivainen oli positiivisesti yllättynyt voitostaan, sillä hän totesi olevansa liukuva luisteluhiihtäjä ja tämä ladun pieni korkeusero suosi häntä.
Naisten 5.7 kilometrin kisan kärki oli tasainen, sillä kärkikolmikko oli 8.4 sekunnin sisällä maalissa.

Nuorten MM-kisoihin tähyävä Pilkkeen Anni Alakoski on kovan treenijakson jälkeen saamassa suoritukset odotettuun tasoon.
Kiilojen Tiia Olkkonen oli N20 sarjan voittaja ja Olkkonen sanoi hiihdon kulkeneen onnistuneesti.
Pohdin Tuure Pesola oli nopein M20 sarjassa ja kuntokäyrä on Pesolalla hyvin noususuunnassa.

Tuloksia:
T8 1km (3): 1) Martta Pekkala HaU 4.30,3 2) Minttu Huhtala YR 4.55,7 3) Lilli Eerikäinen RP 5.02,1.
P8 1 km (2): 1) Arttu Huhtanen YK 4.47,1 2) Topias Keltamäki KV 10.57,9
T10 1.5 km (12): 1) Satu Komu IisVi 4.50,6 2) Veera Leskelä HK 4.53,0 3) Laura Aho RP 5.02,5 4) Emma Parkkila RP 5.19,4…6) Venla Nisula RP 5.25,2…9) Laura Eerikäinen RP 5.48,6…12) Iisa Savelainen HK 6.14,4.
P10 1.5 km (6): 1) Niilo Kouvalainen KiuU 4.29,5 2) Juha Komu IisVi 5.03,5 3) Atte Huhtanen YK 5.28,6 4) Eetu Ahola HK 5.38,6 5) Paavo Kokkoniemi HK 5.48,7.
T12 3 km (8): 1) Meea Haikara RP 9.03,8 2) Anna Heikkilä 9.29,8 3) Lotta Järvinen 9.31,2…6) Iiris Savelainen HK 10.05,2 7) Jasmiina Huuskonen RP 10.29,7 8) Vilma Olkkonen HK 10.38,8.
P12 3 km (10): 1) Kalle Tossavainen Ski Jki 8.16,9 2) Joonas Jarkko SaRe 8.41,9 3) Eetu Honkala HK 9.11,5…6) Jani Tytärniemi RP 9.49,1…9) Ilmari Kokkoniemi HK 10.31,1.
T14 3 km (14): 1) Peppi Leppälä RP 7.45,7 2) Alissa Oja HU 8-04,4 3) Jenna Rautiala PyPo 8.20,5.
P14 5.7 km (6): 1) Valtteri Leskelä HK 15.52,1 2) Kaapo Paaso SS 17.38,7 3) Rasmus Remesaho TU 18.02,1.
N16 5.7 km (9): 1) Iina Koskela PK 16.07,7 2) Aiki Jalakas Viro 16.24,8 3) Veera Anttila PK 16.32,8.
N18 5.7 km (2): 1) Hanna Ray IF Falken 15.29,8 2) Julia Laitinen IisVi 16.31,8
N20 5.7 km (2): 1) Tiia Olkkonen HK 14.43,0 2) Sofia Pitkänen KukP 15.13,1.
NYL 5.7 km (12): 1) Päivi Roivainen SiiHS 14.02,2 2) Anni Alakoski RP 14.12,8 3) Hennariikka Rahkola JäJä 14.16,6 4) Heidi Lindfors VaHi 14.20,9 5) Titta Kuorelahti ÄH 14.50,1 6) Johanna Niskakoski RP 15.14,2 7) Henna Rautiainen HU 15.41,6 8) Salla Loukusa MV-85 15.47,2.
N35 5.7 km: 1) Terhi Mäki KiuU 16.15,3.
N35 5.7 km (3): 1) Katri Munukka Ski Jkl 15.35,6 2) Marjo Ena IF Falken 16.43,6 3) Tarja Viertorinne KiuU 17.39,9.
M65 5.7 km (6): 1) Eero Väisänen KuKi 15.40,8 2) Leino Nisula VirtU 15.49,9 3) Keijo Tapio Salonen KuivasjA 15.57,3.
M55 5.7 km: 1) Stefan Storvall IF Åsarna 14.09,4 2) Eero Saarenketo AA 19.51,2.
M16 7.1 km (11): 1) Alexander Ståhlberg NorrvST 16.52,0 2) Sampo Kumpumäki PyPo 17.29,8 3) Santeri Karppinen NorrvST 17.44,1.
M45 10 km (5): 1) Jari Kuhno SaPu 24.17,8 2) Jari Mäntylä HaU 24.33,7 3) Tommy Haglund IF Åsarna 24.34,1 4) Ismo Parkkonen VirtU 24.56,1.
M35 10 km (5): 1) Petteri Arovainio HK 24.06,8 2) Hannu Kirstinä OHS 24.19,3 3) Jani Laine KuivasjA 24.19,6 4) Tero Kokkoniemi HK 25.19,5.
M18 10 km (7): 1) Leevi Virkkala SS 22.58,6 2) Roope-Eemeli Huttunen PyPo 24.18,0 3) Aleksi Huhtakangas AV 24.35,3
M20 10km (6): 1) Tuure Pesola PyPo 22.49,8 2) Onni Rantahalvari OneWPT 23.32,1 3) Esa-Pekka Mustola YK 23.36,1.
Miehet 14.1 km (8):L 1) Risto Uusivirta HK 30.44,9 2) Lauri Gummerus NU 30.45,0 3) Timo Mantere IK 31.20,6 4) Sami Lähdemäki SaPu 32.04,4 5) August Högnabba IF Åsarna 32.52,9 6) Viljam Knif IF Åsarna 32.54,0 7) Hugo Karlströn IF Åsarna 33.30,1 8) Eric Storvall IF Åsarna 33.56,8.

Kirjoita kommentti

Lisää luettavaa

Tero Seppälälle rullaten SM-kultaa

Tero Seppälälle rullaten SM-kultaa


Tero Seppälälle rullaten SM-kultaa

Haapajärven Kiilojen Tero Seppoälä voitti rulla-ampumahihdon pikakilpailun SM-kultaa Imatralla käydyissä kisoissa. Seppälä voitti toiseksi tulleen Olli Hiidensalon 30 sekunnin erolla. Lauantain yhteislähtökisassa Tero Seppälä oli viides ja kisan voitti Lahden Olli Hiidensalo. M normaalimatka...


Iltarastit 18.9.


Iltarastit 18.9.

Iltarastit Haapajärvellä A-rata 5.5 km (16): 1) Sauli Päivärinta NiS 39.25…6) Petteri Arovainio Rastiimi 47.36…9) Robert Hyvönen Rastiimi 50.04…12) Tero Kokkoniemi Rastiimi 1.03,40. B-rata 4.3 km (23): 1) Simo Jutila YK 38.20…6) Jorma Koirikivi Rastiim i 47.25…10) Päivi Lassila Rastiimi...


Viikonlopun tulossatoa


Viikonlopun tulossatoa

Suunnistus Iltarastit (Yö) Sievi 31.8. A-rata 5 km : 1) Toni Alasuvanto KJ 26.02…4) Teemu Vedenpää Rastiimi 31.19…12) Johanna Tiitto Rastiimi 39.57 13) Katariina Tiitto Rastiimi 40.41. B-rata 3.2 km: 1) Antti Kangas HU 23.15…15) Alena Ryda Rastiimi 1.00,55 15) Eila Tiitto Rastiimi...