Urheilu
Olkkonen ja Koirikivi mitaleille Pm-sprinteissä

Olkkonen ja Koirikivi mitaleille Pm-sprinteissä

Haapajärvellä hiihdettiin lauantaina KP-cupin ja pm-sprintit uusituilla Someron maaston vaativalla printtiradalla. Niasten sarjan voittoon hiihti Kuulan Anna-Kaisa Saari ja Kiilojen Tiia Olkkonen sai pm-hopeaa, joka oli ensimmäinen naisten sarjassa hiihdetty pm-mitali.
Miesten sarjan ykkönen oli Pohdin Jouni Komu ja Kiilojen Anssi Koirikivi oli kolmas.
Sunnuntaina jatkettiin KP-cupin ja Pm-hiihtojen yhteislähtökilpailulla, jossa Kiilojen Tiia Olkkonen hiihti naisten sarjassa hopeaa ja Anssi Koirikivi oli miesten sarjan kolmas.

KP-cup sprintit 10.2.
M10 0.68 km v (9): 1) Jesse Hirvinen KV 1.55,01 2) Eetu Ahola HK 1.56,63…8) Paavo Kokkoniemi HK 2.16,00.
N10 0.68 km v (14): 1) Laura Aho RP 1.50,21 2) Veera Leskelä HK 1.55,41…5) Venla Nisula RP 2.04,66 6) Emma Parkkila RP 2.05,00…7) Laura Eerikäinen RP 2.06,51…11) Iisa Savelainen HK 2.39,76.
M12 0.68 km v (14): 1) Oscar Rahja KJ 1.34,44…7) Eetu Honkala HK 1.45,64…11) Jani Tytärniemi RP 1.55,07…13) Ilmari Kokkoniemi HK 1.59,10.
N12 0.68 km v (11): 1) Oona Kangas NU 1.39,46 2) Meea Haikara RP 1.46,67…8) Iiris Savelainen HK 1.55,97 9) Jasmiina Huuskonen RP 1.56,71…11) Vilma Olkkonen HK 2.00,98.
N13 0.68 km v (12): 1) Peppi Leppälä RP 1.27,27 2) Alissa Oja HU 1.27,92 3) Jenna Rautiala Pohti
1.34,02.
N16 0.8 km km v (17): 1) Oona Kiljala YK 2.00,82…15) Jennina Salmela HK 2.24,52.
M16 1.2 km v (14): 1) Jaakko Mattila HU 2.33,86…9) Jussi Raappana HK 2.55,55.
Pm-sprintit:
M18 1.2 km v (10): 1) Severi Honkanen PK 2.28,57…7) Akseli Salmela HK 2.36,89.
N18 1.4 km v (1): 1) Laura Keskitalo HK 4.00,67.
N20 1.4 km v (1): 1) Mari Seppälä HK 3.55,23.
NYL 1.4 km v (10): 1) Anna-Kaisa Saari YK 3.23,44 2) Tiia Olkkonen HK 3.30,80 3) Elina Mäkitalo HU 3.32,51 4) Eerika Konu KV 3.36,58 5) Ella Himanka KJ 3.39,95 6) Henna Rautiainen HU 3.41,00 7) Elisa Parkkinen Pohti 3.49,46 8) Johanna Niskakoski RP 3.50,95 9) Emilia Pulkkinen HK 3.56,71
Kilpailun ulkopuolella Elina Läpsä 3.28,48.
MYL 1.4 km v (7): 1) Jouni Komu 2) Miska Poikkimäki 3) Anssi Koirikivi HK 2.58,29 4) Miikka Kinnunen Pohti 5) Juho Halonen Pohti 3.02,24 6) Eelis Vainikainen KJ7 ) Matti Keskitalo HK

KP-cup yhteislähtö 11.2.
M10 2 km v (9): 1) Jussi Hirvinen KV 7.20,4…3) Eetu Ahola HK 7.45,5…6) Paavo Kokkoniemi HK 8.12,5.
N10 2 km v (7): 1) Klaara Kivistö KJ 7.15,5 2) Laura Aho RP 7.20,6…4) Veera Leskelä HK 7.21,4 5) Venla Nisula RP 8.01,1 6) Laura Eerikäinen RP 9.18,5.
N13 3 km v (11): 1) Peppi Leppälä RP 8.32,9 2) Alissa Oja HU 8.38,4.
M12 3 km v (13): 1) Oscar Rahja KJ 9.24,5…5) Eetu Honkala HK 9.44,5…10) Jani Tytärniemi RP 10.46,0…13) Ilmari Kokkoniemi HK 11.34,4.
N12 3 km v (10): 1) Meea Haikara RP 9.53,6…7) Iiris Savelainen HK 11.24,4…9) Vilma Olkkonen HK 11.51,5.
M16 8 km v (6): 1) Jaakko Mattila HU 20.51,3…3) Jussi Raappana HK 22.28,6.
Pm-yhteislähtö:
N17 5 km V (2): 1) Eerika Konu KV 13.57,0 2) Laura Keskitalo HK 14.53,9.
NYL 5 km v (4): 1) Elina Mäkitalo HU 13.20,0 2) Tiia Olkkonen HK 13.40,1 3) Ella Himanka HU 13.56,3 4) Johanna Niskakoski RP 14.43,3.
MYL 15 km v (7): 1) Jouni Komu Pohti 36.39,4 2) Miikka Kinnunen Pohti 36.40,0 3) Anssi Koirikivi HK 36.42,3 4) Eelis Vainikainen KJU 36.43,2 5) Juho Halonen Pohti 38.21,8 6) Konsta Puutio KV 39.42,7 7) Matti Keskitalo HK 39.54,6.
M40 5 km v (5): 1) Jarkko Mäkelä HU 12.40,8 2) Tero Kokkoniemi HK 13.16,6.

Kirjoita kommentti

Lisää luettavaa

Tero Seppälälle rullaten SM-kultaa

Tero Seppälälle rullaten SM-kultaa


Tero Seppälälle rullaten SM-kultaa

Haapajärven Kiilojen Tero Seppoälä voitti rulla-ampumahihdon pikakilpailun SM-kultaa Imatralla käydyissä kisoissa. Seppälä voitti toiseksi tulleen Olli Hiidensalon 30 sekunnin erolla. Lauantain yhteislähtökisassa Tero Seppälä oli viides ja kisan voitti Lahden Olli Hiidensalo. M normaalimatka...


Iltarastit 18.9.


Iltarastit 18.9.

Iltarastit Haapajärvellä A-rata 5.5 km (16): 1) Sauli Päivärinta NiS 39.25…6) Petteri Arovainio Rastiimi 47.36…9) Robert Hyvönen Rastiimi 50.04…12) Tero Kokkoniemi Rastiimi 1.03,40. B-rata 4.3 km (23): 1) Simo Jutila YK 38.20…6) Jorma Koirikivi Rastiim i 47.25…10) Päivi Lassila Rastiimi...


Viikonlopun tulossatoa


Viikonlopun tulossatoa

Suunnistus Iltarastit (Yö) Sievi 31.8. A-rata 5 km : 1) Toni Alasuvanto KJ 26.02…4) Teemu Vedenpää Rastiimi 31.19…12) Johanna Tiitto Rastiimi 39.57 13) Katariina Tiitto Rastiimi 40.41. B-rata 3.2 km: 1) Antti Kangas HU 23.15…15) Alena Ryda Rastiimi 1.00,55 15) Eila Tiitto Rastiimi...