Urheilu

Ikäkausikisat päätöksessä

Ikäkausikista käytiin tälle kesälle viimeisen kerran 23.8. Halpa-Halli-kisoina.
Yu-päätöskisan tulokset:

P5 40m: 1) Valtteri Reinikainen 9,47, 2) Sampo Nurmesniemi 10,31, 3) Arttu Kuisma 10,43, 4) Miro Törmälä 10,49, 5) Nooa Kyllönen 10,96, 6) Elias Toivanen 11,02, 7) Peter Vähätiitto 11,25, 8) Eeli-Olavi Murto 11,31, 9) Mio Salo 11,55, 10) Peetu Olkkonen 12,23, 11) Emil Leppänen 12,95, 12) Matias Toivanen 15,53, 13) Mitja Kananen 55,14.
T5 40m: 1) Amanda Olkkola 10,41, 2) Alessa Airaksinen 10,72, 3) Eevi Miettunen 11,47, 4) Elsa Laakkonen 11,99, 5) Sanelma Leipälä 12,53, 6) Iida Rajala 13,70, 7) Emmi Heikkinen 13,78, 8) Viivi Leppänen 14,11, 9) Sofia Leipälä 14,95, 10) Alma Olkkola 17,36, 11) Emma Rajala 22,23, 12) Julia Hylkilä 22,65.
P6-7 40m: 1) Väinö Murto 8,21, 2) Noel Salo 8,44, 3) Toivo Laulumaa 8,52, 4) Paavo Kaipinen 8,64, 5) Valtteri Kokkoniemi 8,73, 6) Miro Kananen 8,84, 7) Iivari Murto 8,87, 8) Samuli Nurmesniemi 9,15.
P6-7 Pituus: 1) Väinö Murto 245, 2) Paavo Kaipinen 231, 3) Miro Kananen 225, 4) Iivari Murto 211, 5) Samuli Nurmesniemi 211, 6) Peter Vähätiitto 200, 7) Noel Salo 170, 8) Valtteri Kokkoniemi 153, 9) Arttu Kuisma 136.
T 6-7 40m: 1) Ada Kinnunen 8,16, 2) Erika Nurmenniemi 8,35, 3) Emilia Kuisma 8,78, 4) Iida Harmaala 9,37, 5) Emma Kukkola 9,43, 6) Pinja Tiitto 9,64, 7) Martta Turpeinen 9,69, 8) Kiira Perkkiö 10,31.
T 6-7 Pituus: 1) Erika Nurmenniemi 255, 2) Emilia Kuisma 211, 3) Iida Harmaala 204, 4) Emma Kukkola 196, 5) Kiira Perkkiö 184, 6) Martta Turpeinen 146.
P 8-9 60m: 1) Otso Pietikäinen 11,36, 2) Valtteri Olkkonen 11,48, 3) Petja Kananen 11,50, 4) Mikael Nurmenniemi 11,98, 5) Tommi Heikkinen 12,19, 6) Rasmus Kuisma 12,27.
P 8-9 Kuula: 1) Tommi Heikkinen 5,46, 2) Rasmus Kuisma 5,30, 3) Valtteri Olkkonen 5,30, 4) Mikael Nurmenniemi 4,83, 5) Otso Pietikäinen 3,90.
T 8-9 60m: 1) Sara Reinikainen 10,77, 2) Eevi Kaipinen 11,25, 3) Venla Murto 11,31, 4) Justiina Laulumaa 12,03, 5) Martta Kalliokoski 12,35, 6) Inga Leppänen 12,41, 7) Neea Murto 12,72, 8) Senja Vähäaho 12,74, 9) Vanessa Monta?o 12,85, 10) Selina Leipälä 13,13, 11) Lotta Laurila 13,32, 12) Fanni Kokkoniemi 13,77, 13) Salla Hautamäki 15,91.
T 8-9 Kuula: 1) Venla Murto 4,41, 2) Eevi Kaipinen 4,30, 3) Sara Reinikainen 4,29, 4) Salla Hautamäki 4,08, 5) Lotta Laurila 3,76, 6) Fanni Kokkoniemi 3,47, 7) Neea Murto 3,45, 8) Justiina Laulumaa 3,29, 9) Martta Kalliokoski 3,27, 10) Inga Leppänen 2,84.
P 10-11 60m: 1) Jere Törmälä 9,88, 2) Joonatan Lappalainen 10,61, 3) Viljami Olkkonen 10,83, 4) Miro Vähä 11,26, 5) Ville Laurila 12,05, 6) Aleksi Siltaniemi 12,46, 7) Petri Vähätiitto 36,05.
P 10-11 Kuula: 1) Viljami Olkkonen 6,32, 2) Joonatan Lappalainen 5,72, 3) Ville Laurila 5,55, 4) Miro Vähä 4,39.
T 10-11 60m: 1) Sofia Monta?o 10,92, 2) Pirita Vähätiitto 12,20, 3) Miila Turpeinen 12,74.
T 10-11 Kuula: 1) Pirita Vähätiitto 4,99, 2) Miila Turpeinen 2,94.
T12 100m: 1) Sonja Turpeinen 16,24, 2) Milja Kiiskilä 17,41.
T12 Kuula: 1) Milja Kiiskilä 6,66, 2) Sonja Turpeinen 5,42.
P13 100m: 1) Ville Siltaniemi 17,91.

Kirjoita kommentti

Lisää luettavaa

Tero Seppälälle rullaten SM-kultaa

Tero Seppälälle rullaten SM-kultaa


Tero Seppälälle rullaten SM-kultaa

Haapajärven Kiilojen Tero Seppoälä voitti rulla-ampumahihdon pikakilpailun SM-kultaa Imatralla käydyissä kisoissa. Seppälä voitti toiseksi tulleen Olli Hiidensalon 30 sekunnin erolla. Lauantain yhteislähtökisassa Tero Seppälä oli viides ja kisan voitti Lahden Olli Hiidensalo. M normaalimatka...


Iltarastit 18.9.


Iltarastit 18.9.

Iltarastit Haapajärvellä A-rata 5.5 km (16): 1) Sauli Päivärinta NiS 39.25…6) Petteri Arovainio Rastiimi 47.36…9) Robert Hyvönen Rastiimi 50.04…12) Tero Kokkoniemi Rastiimi 1.03,40. B-rata 4.3 km (23): 1) Simo Jutila YK 38.20…6) Jorma Koirikivi Rastiim i 47.25…10) Päivi Lassila Rastiimi...


Viikonlopun tulossatoa


Viikonlopun tulossatoa

Suunnistus Iltarastit (Yö) Sievi 31.8. A-rata 5 km : 1) Toni Alasuvanto KJ 26.02…4) Teemu Vedenpää Rastiimi 31.19…12) Johanna Tiitto Rastiimi 39.57 13) Katariina Tiitto Rastiimi 40.41. B-rata 3.2 km: 1) Antti Kangas HU 23.15…15) Alena Ryda Rastiimi 1.00,55 15) Eila Tiitto Rastiimi...