Urheilu
Alakoulujen yleisurheilukilpailut

Alakoulujen yleisurheilukilpailut

Haapajärven alakoulujen Yleisurheilukilpailut käytiin maanantaina 3.9. Ronkaalan kentällä. Kilpailijoita oli 260.

Tuloksia:

Tytöt 3.- 4. lk 60 m: 1) Veera Leskelä K.J.S. 9,75, 2) Sara Reinikainen Tiitto 9,91, 3) Linnea Heikkinen K.J.S. 10,13, 4) Eevi Kaipinen Tiitto 10,21, 5) Onerva Isomaa K.J.S. 10,34, 6) Venla Rauhala K.J.S. 10,43, 7) Kristiina Kärkkäinen K.J.S. 10,54, 8) Matilda Kaltiainen K.J.S. 10,67.

T 3.- 4. lk 1000 m: 1) Veera Leskelä K.J.S. 3.56,60, 2) Venla Rauhala K.J.S. 4.11,40, 3) Linnea Heikkinen K.J.S. 4.15,80, 4) Wilma Viljamäki K.J.S. 4.15,90, 5) Pinja Laitinen K.J.S. 4.23,60, 6) Sara Reinikainen Tiitto 4.28,00, 7) Veera Tuohineva Tiitto 4.41,20, 8) Sanni Holmström K.J.S. 4.43,20, 9) Emma Parkkila K.J.S. 4.43,60, 10) Hilma Pietikäinen K.J.S. 4.49,20, 11) Riina Korkiakoski K.J.S. 4.58,90, 12) Melian Jyrinki K.J.S. 5.01,90, 13) Aada Huhtala K.J.S. 5.08,90, 14) Teea Hautala K.J.S. 5.09,00, 15) Sandra Tiitto Tiitto 5.13,60.

T 3- 4. lk Pituus: 1) Lyydia Hintsala K.J.S. 3,20, 2) Kristiina Kärkkäinen K.J.S. 3,10, 3) Sanni Turpeinen K.J.S. 3,08, 4) Linnea Heikkinen K.J.S. 2,93, 5) Liinu Österberg Oksava 2,88, 6) Sara Reinikainen Tiitto 2,84, 7) Venla Murto K.J.S. 2,81, 8) Wilma Viljamäki K.J.S. 2,77, 9) Anette Holmström K.J.S. 2,75, 10) Riina Korkiakoski K.J.S. 2,72, 11) Elsa Arvola Oksava 2,71, 12) Pinja Laitinen K.J.S. 2,65, 13) Emma Parkkila K.J.S. 2,64, 14) Teea Hautamäki K.J.S. 2,57, 14) Venla Rauhala K.J.S. 2,57, 16) Justiina Laulumaa Tiitto 2,49, 17) Emma Törmälä K.J.S. 2,48, 17) Matilda Kaltiainen K.J.S. 2,48, 19) Neela Autio K.J.S. 2,41, 20) Iida Rönkkö K.J.S. 2,38, 21) Onerva Isomaa K.J.S. 2,37, 21) Kerttu- Liisa Kallunki K.J.S. 2,37, 21) Lotta Myllylahti Tiitto 2,37, 24) Jonna Kilja Oksava 2,35, 25) Sara Kamula K.J.S. 2,32, 25) Bettina Rautakoski Tiitto 2,32, 27) Martta Kallikoski K.J.S. 2,29, 28) Aada Palola Oksava 2,23, 29) Selina Leipälä Oksava 2,15, 30) Noomi Laitila K.J.S. 2,12, 31) Miina Ruunu K.J.S. 1,93, 32) Saana Paananen K.J.S. 1,88, 33) Saana Ekdahl K.J.S. 1,76.

T 3.- 4. lk Kuula: 1) Veera Leskelä K.J.S. 5,93, 2) Jonna Kilja Oksava 5,74, 3) Anette Holmström K.J.S. 5,12, 4) Olga Bankowski K.J.S. 4,89, 5) Pirita Vähätiitto Tiitto 4,88, 6) Eevi Kaipinen Tiitto 4,67, 7) Lotta Myllylahti Tiitto 4,62, 8) Salla Hautamäki Tiitto 4,20, 9) Hilma Pietikäinen K.J.S. 3,52, 10) Selina Leipälä Oksava 3,34, 11) Saara Pasanen K.J.S. 3,16, 12) Sanni Holmström K.J.S. 2,65.

Pojat 3.- 4. lk 60 m: 1) Kasper Kippola K.J.S. 9,38, 2) Johannes Aitto-Oja Oksava 9,79, 3) Alvar Lindberg K.J.S. 10,10, 4) Santeri Hoikka K.J.S. 10,11, 5) Joonatan Lappalainen K.J.S. 10,23, 6) Joel Riekki K.J.S. 10,31, 7) Daniel Nivala K.J.S. 10,35, 8) Samu Harju Parkkila 10,35.

P 3.- 4 lk Pituus: 1) Kasper Kippola K.J.S. 3,48, 2) Santeri Hoikka K.J.S. 3,17, 3) Rasmus Järvikuona Välioja 3,03, 4) Alvari Lindberg K.J.S. 2,96, 5) Aaro Jääskeläinen Tiitto 2,96, 6) Akseli Saarela K.J.S. 2,96, 7) Oliver Kinnunen K.J.S. 2,90, 8) Miro Vähä K.J.S. 2,80, 9) Valtteri Olkkonen Parkkila 2,76, 10) Eetu Ahola Parkkila 2,72, 11) Peetu Lepola K.J.S. 2,68, 12) Jooa Talala K.J.S. 2,65, 12) Elias Myllylahti Välioja 2,65, 14) Peetu Arovainio K.J.S. 2,62, 15) Petja Kananen Tiitto 2,60, 16) Severi Leipälä Oksava 2,56, 17) Jimi Svartström Välioja 2,52, 18) Jaakko Hokkanen Tiitto 2,44, 19) Kimi Nivala K.J.S. 2,42, 20) Niilo Katvala Oksava 2,40, 21) Mikael Nurmenniemi K.J.S. 2,36, 22) Eemeli Ruhala K.J.S. 2,34, 23) Aatu Jaakonaho Oksava 2,24, 24) Edvin Mehtälä K.J.S. 2,22, 25) Frans- Eemil Harmaala Oksava 1,95, 26) Terno Lindberg K.J.S. 1,87.

P 3.- 4. lk 1000 m: 1) Kasper Kippola K.J.S. 3.48,10, 2) Miio Liuska K.J.S. 3.50,90, 3) Johannes Aitto-Oja Oksava 3.56,90, 4) Otso Pietikäinen K.J.S. 3.59,90, 5) Peetu Lepola K.J.S. 4.03,40, 6) Petja Kananen Tiitto 4.06,70, 7) Peetu Arovainio K.J.S. 4.27,90, 8) Topias Turunen K.J.S. 4.29,50, 9) Valtteri Olkkonen Parkkila 4.34,20, 10) Onni Järvenpää Parkkila 4.35,90, 11) Terno Lindberg K.J.S. 4.44,10, 12) Joonatan Lappalainen K.J.S. 4.45,90, 13) Oskari Jääskeläinen Tiitto 4.46,90, 14) Eevert Kumpulainen Oksava 4.47,30, 15) Niilo Sikala K.J.S. 4.49,30, 16) Väinö Mehtälä K.J.S. 4.53,00, 17) Eetu Ahola Parkkila 4.57,80, 18) Eemeli Ruhala K.J.S. 5.19,80, 19) Miro Vähä K.J.S. 5.21,60, 20) Misa Koskela K.J.S. 5.22,90.

P 3.- 4. lk Kuula: 1) Eetu Ahola Parkkila 6,52, 2) Rasmus Järvikuona Välioja 6,25, 3) Niilo Sikala K.J.S. 5,57, 4) Joonatan Lappalainen K.J.S. 5,00, 5) Riku Katiska K.J.S. 4,86, 6) Vertti Lipponen Oksava 4,69, 7) Samu Harju Parkkila 4,64, 8) Misa Koskela K.J.S. 4,62, 9) Aatu Jaakonaho Oksava 4,58, 10) Veikka Tolppi K.J.S. 4,54, 11) Rasmus Kuisma Parkkila 4,50, 12) Onni Järvenpää Parkkila 4,32, 13) Mikael Nurmenniemi K.J.S. 4,30, 14) Miku Isola K.J.S. 4,28, 15) Eevert Kumpulainen Oksava 4,11, 16) Joel Heikkilä K.J.S. 3,67, 17) Mikko Ollakka K.J.S. 2,94.

T 5.- 6. lk 60 m: 1) Emilia Arvola Oksava 9,24, 2) Sonja Turpeinen K.J.S. 9,39, 3) Rianna Myllylahti Välioja 9,56, 4) Emilia Lappalainen K.J.S. 9,75, 5) Emma Leppänen Tiitto 9,90, 6) Amelie Nevalainen K.J.S. 9,91, 7) Nelli Österberg Oksava 9,96, 8) Iiris Savelainen Tiitto 10,69.

T 5.- 6. lk 1000 m: 1) Ronja Tuohineva Tiitto 3.54,20, 2) Jemina Lepola Tiitto 3.54,40, 3) Emma Leppänen Tiitto 3.58,00, 4) Iiris Savelainen Tiitto 3.58,40, 5) Sonja Turpeinen K.J.S. 3.59,30, 6) Peppiina Peltoniemi Parkkila 3.59,90, 7) Amelie Nevalainen K.J.S. 4.07,70, 8) Miina Leppänen K.J.S 4.14,10, 9) Jasmin Holmström Välioja 4.16,10, 10) Pihla Österberg Oksava 4.19,10, 11) Emilia Arvola Oksava 4.21,90, 12) Aino Isoherranen Oksava 4.24,10, 13) Emilia Lappalainen K.J.S. 4.33,50, 14) Oksana Turpeinen K.J.S. 4.34,60, 15) Saana Järvenpää Parkkila 4.39,20, 16) Juulia Järvenpää Parkkila 4.54,10, 17) Silja Heittokangas Parkkila 5.04,30, 18) Nelli Yliniemi K.J.S. 6.18,50.

T 5.- 6. lk Korkeus: 1) Amelie Nevalainen K.J.S. 123, 2) Emma Leppänen Tiitto 120, 3) Emilia Lappalainen K.J.S. 115, 3) Emilia Arvola Oksava 115, 5) Milja Kiiskilä K.J.S. 115, 6) Juulia Kilja Oksava 110, 7) Milla Leppänen Tiitto 110, 8) Heini Ylikotila K.J.S. 110, 9) Jenni Paananen K.J.S. 110, 10) Jemina Lepola Tiitto 105, 11) Jenna Kukkola K.J.S. 105, 12) Janna Palo K.J.S. 100.

T 5.-6. lk Kuula: 1) Rianna Myllylahti Välioja 8,20, 2) Jemina Lepola Tiitto 7,79, 3) Milja Kiiskilä K.J.S. 7,36, 4) Tilda Laitila K.J.S. 6,67, 5) Jonna Peltoniemi Välioja 6,23, 6) Aino- Kaisa Lötjönen K.J.S. 6,18, 7) Nelli Yliniemi K.J.S. 6,17, 8) Juulia Kilja Oksava 6,11, 9) Venla Myllylahti Tiitto 6,08, 10) Aada Leppänen K.J.S. 5,71, 11) Janna Palo K.J.S. 5,67, 12) Vilma Olkkonen K.J.S. 5,53, 13) Nella Isokoski K.J.S. 5,46, 14) Meri Jylkkä Tiitto 5,26, 15) Milla Mustanoja Tiitto 5,18, 16) Moona Riekki K.J.S. 5,04, 17) Minttu Sornikoski K.J.S. 4,84, 18) Venla Murto K.J.S. 4,42, 19) Sini Udd K.J.S. 4,21, 20) Julia Nykänen K.J.S. 4,02, 21) Petra Laajala K.J.S. 3,87.

P 5.- 6. lk 60 m: 1) Eemi Kinnunen K.J.S. 8,97, 2) Tomi Tahkokorpi K.J.S. 9,31, 3) Toivo Kinnunen Tiitto 9,41, 4) Jaakko Vähäsarja K.J.S. 9,72, 5) Niilo Kaisto K.J.S. 9,81, 6) Jere Törmälä K.J.S. 9,82, 7) Viljami Höyhtyä K.J.S. 9,85, 8) Eeli Sikala K.J.S. 9,99.

P 5.- 6. lk 1000 m: 1) Jani Tytärniemi Tiitto 3.34,00, 2) Eetu Honkala K.J.S. 3.42,20, 3) Kasimir Viljamäki K.J.S. 3.45,60, 4) Niilo Kaisto K.J.S. 3.51,10, 5) Juuso Tuura K.J.S. 3.55,30, 6) Eino- Ville Takarautio Tiitto 3.55,80, 7) Paavo Jokela K.J.S. 3.57,40, 8) Eelis Mehtälä K.J.S. 4.02,30, 9) Kalle Puurula K.J.S. 4.04,60, 10) Aleksi Kiiskilä K.J.S. 4.07,60, 11) Viljami Olkkonen Parkkila 4.25,10, 12) Teemu Heikkilä Parkkila 4.27,00, 13) Paavo Sikala K.J.S. 4.30,30, 14) Santtu Huhtala Parkkila 4.40,80, 15) Niko Palola Oksava 4.44,10.

P 5.- 6. lk Pituus: 1) Tomi Tahkokorpi K.J.S. 3,87, 2) Eemi Kinnunen K.J.S. 3,77, 3) Niilo Kaisto K.J.S. 3,64, 4) Jani Tytärniemi Tiitto 3,30, 5) Jere Törmälä K.J.S. 3,29, 6) Viljami Höyhtyä K.J.S. 3,22, 7) Juuso Tuura K.J.S. 3,11, 8) Henrik Leskelä Oksava 3,08, 9) Eelis Mehtälä K.J.S. 2,96, 10) Kasper Holmström Välioja 2,89, 11) Aatos Mehtälä K.J.S. 2,89, 12) Paavo Sikala K.J.S. 2,89, 13) Santeri Vilppola Tiitto 2,88, 14) Jere Leppänen Tiitto 2,86, 15) Eino- Ville Takarautio Tiitto 2,82, 16) Viljami Olkkonen Parkkila 2,76, 17) Kalle Puurula K.J.S. 2,74, 18) Niklas Myllylahti Välioja 2,70, 19) Veeti Holmström Tiitto 2,67, 19) Rene Svartström Välioja 2,67, 21) Aatu Rauhala K.J.S. 2,66, 22) Miko Saari Välioja 2,53, 23) Julius Talala K.J.S. 2,47, 24) Vili Jylkkä Tiitto 2,39, 25) Niko Palola Oksava 2,38, 26) Miro Puranen Välioja 2,14, 27) Tino Marin K.J.S. 2,10, 28) Rene Ekdahl K.J.S. 1,92, 29) Toni Udd K.J.S. 1,81.

P 5.-6. lk Kuula: 1) Antti Pietikäinen Oksava 8,58, 2) Juuso Tuura K.J.S. 8,08, 3) Jesse Bankowski K.J.S. 7,71, 4) Atte Rajala K.J.S. 6,82, 5) Noel Jyrinki K.J.S. 6,55, 6) Otto Myllylahti Tiitto 6,27, 7) Niko Palola Oksava 5,93, 8) Aaron Koskela K.J.S. 5,83, 9) Ilmari Kokkoniemi Tiitto 5,70, 10) Tino Marin K.J.S. 5,69, 11) Aapo Rauhala Tiitto 5,41, 12) Joni Hautamäki Tiitto 4,87, 13) Toni Udd K.J.S. 4,18, 14) Julius Talala K.J.S. 3,95.

Kirjoita kommentti

Lisää luettavaa

Tero Seppälälle rullaten SM-kultaa

Tero Seppälälle rullaten SM-kultaa


Tero Seppälälle rullaten SM-kultaa

Haapajärven Kiilojen Tero Seppoälä voitti rulla-ampumahihdon pikakilpailun SM-kultaa Imatralla käydyissä kisoissa. Seppälä voitti toiseksi tulleen Olli Hiidensalon 30 sekunnin erolla. Lauantain yhteislähtökisassa Tero Seppälä oli viides ja kisan voitti Lahden Olli Hiidensalo. M normaalimatka...


Iltarastit 18.9.


Iltarastit 18.9.

Iltarastit Haapajärvellä A-rata 5.5 km (16): 1) Sauli Päivärinta NiS 39.25…6) Petteri Arovainio Rastiimi 47.36…9) Robert Hyvönen Rastiimi 50.04…12) Tero Kokkoniemi Rastiimi 1.03,40. B-rata 4.3 km (23): 1) Simo Jutila YK 38.20…6) Jorma Koirikivi Rastiim i 47.25…10) Päivi Lassila Rastiimi...


Viikonlopun tulossatoa


Viikonlopun tulossatoa

Suunnistus Iltarastit (Yö) Sievi 31.8. A-rata 5 km : 1) Toni Alasuvanto KJ 26.02…4) Teemu Vedenpää Rastiimi 31.19…12) Johanna Tiitto Rastiimi 39.57 13) Katariina Tiitto Rastiimi 40.41. B-rata 3.2 km: 1) Antti Kangas HU 23.15…15) Alena Ryda Rastiimi 1.00,55 15) Eila Tiitto Rastiimi...