Urheilu

Yläasteen väki kisaili

Yläasteen yleisurheilukilpailut 4.9.2018
Ronkaala

TULOKSET
Pojat 100 m finaali: 1) Amirali Mohammadi 12,2, 2) Niklas Niskanen 12,4, 3) Leevi Sippola 12,8, 4) Simon Loliong 13,4, 5) Yasin Haidari 13,9, 6) Tuomas Jaakonaho 13,9, Kilpailun ulkopuolella: Sajad Husseini 13,2.
Pojat 800 m: 1) Tuomas Jaakonaho 2.29,7, 2) Amirali Mohammadi 2.30,6, 3) Niklas Niskanen 2.30,6, 4) Yasin Haidari 2.37,2, 5) Vili Laulumaa 2.40,6, 6) Eero Åvist 2.52,3, 7) Joona Koskela 3.07,7, 8) Eemeli Tuohineva 3.11,7.
Pojat 2000 m: 1) Valtteri Leskelä 7.31,6, 2) Valtteri Tulppo 7.44,5, 3) Tuomas Jaakonaho 8.06,5, 4) Eero Åvist 8.37,3, 5) Jesse Heittokangas 8.53,4.
Pojat 100 m aidat: 1) Niklas Niskanen 18,0.
Pojat Korkeus: 1) Amirali Mohammadi 160, 2) Ville Mattola 150, 3) Vili Niemelä 135, 4) Leevi Sippola 130, 5) Simon Loliong 120, 6) Aku Halmetoja 120, 7) Eerik Myllylahti 110, 8) Niilo Takarautio 110, Kilpailun ulkopuolella: Ali Reza Jafari 125.
Pojat Pituus: 1) Niklas Niskanen 4,39, 2) Valtteri Tulppo 3,97, 3) Valtteri Leskelä 3,47, 4) Petu Viitakangas 3,45, 5) Simon Loliong 3,42, 6) Eerik Myllylahti 3,30, 7) Jesse Heittokangas 3,29, 8) Joona Koskela 3,09, 9) Niilo Takarautio 3,06.
Pojat Kuula: 1) Jouko Lamminniemi 9,58, 2) Eero Åvist 8,55, 3) Rasmus Myllylahti 7,76, 4) Valtteri Tulppo 7,71, 5) Vili Niemelä 7,36, 6) Petu Viitakangas 6,33, 7) Jonne Savimäki 5,10, 8) Henri Puranen 4,71, 9) Jesse Heittokangas 4,46, 10) Aku Halmetoja 4,39, 11) Eemeli Tuohineva 4,28, Kilpailun ulkopuolella: Mansour Afzali 10,09.
Pojat Kiekko: 1) Tuomas Korhonen 26,74, 2) Ville Mattola 24,82, 3) Jouko Lamminniemi 21,82, 4) Aku Halmetoja 14,38, 5) Henri Puranen 14,01.
Pojat Keihäs: 1) Tuomas Korhonen 28,86, 2) Rasmus Myllylahti 27,45, 3) Vili Laulumaa 23,71, 4) Mansour Afzali 14,73.
Tytöt 100 m finaali: 1) Nelli Hautakangas 14,0, 2) Emma Porkka 14,2, 3) Odessa Tiitto 14,4, 4) Ellistiina Pihlajamaa 14,7, 5) Sini Kamppi 15,2.
Tytöt 800 m: 1) Sini Kamppi 3.09,1, 2) Alma Isomaa 3.18,8, 3) Julia Niskanen 3.19,0, 4) Helmi Mattila 3.25,8, 5) Odessa Tiitto 3.29,2, 6) Sanni Hirvasoja 3.29,4.
Tytöt 2000 m: 1) Anna Aitto-oja 9.05,1, 2) Sini Kamppi 10.03,1, 3) Sanni Hirvasoja 10.51,1, 4) Helmi Mattila 10.51,1.
Tytöt 80 m aidat: 1) Veera Leppänen 16,6.
Tytöt Korkeus: 1) Nelli Hautakangas 133, 2) Ellistiina Pihlajamaa 130, 3) Rebecca Niskanen 120, 4) Sini Kamppi 115, 5) Veera Leppänen 115, 6) Vilja Räisänen 115, 7) Jenni Järvenpää 100.
Tytöt Pituus: 1) Emma Porkka 3,97, 2) Rebecca Niskanen 3,81, 3) Nelli Hautakangas 3,63, 4) Anna Aitto-oja 3,58, 5) Vilja Räisänen 3,55, 6) Veera Leppänen 3,45, 7) Annukka Myllylahti 3,43, 8) Veera Ranua 3,42, 9) Selina Niinikoski 3,37, 10) Jenni Järvenpää 3,28, 11) Alma Isomaa 3,27, 12) Julia Niskanen 3,24, 13) Hilma-Leena Hyytiälä 2,40.
Tytöt Kuula: 1) Sonja Myllylahti 7,73, 2) Ellistiina Pihlajamaa 6,81, 3) Annukka Myllylahti 5,97, 4) Jenni Järvenpää 5,81, 5) Veera Ranua 5,57, 6) Hilma-Leena Hyytiälä 4,80.
Tytöt Kiekko: 1) Emma Porkka 16,91.
Tytöt Keihäs: 1) Selina Niinikoski 16,15, 2) Rebecca Niskanen 12,57, 3) Veera Leppänen 11,69.

Kirjoita kommentti

Lisää luettavaa


Viikonlopun tulossatoa


Viikonlopun tulossatoa

Suunnistus Iltarastit (Yö) Sievi 31.8. A-rata 5 km : 1) Toni Alasuvanto KJ 26.02…4) Teemu Vedenpää Rastiimi 31.19…12) Johanna Tiitto Rastiimi 39.57 13) Katariina Tiitto Rastiimi 40.41. B-rata 3.2 km: 1) Antti Kangas HU 23.15…15) Alena Ryda Rastiimi 1.00,55 15) Eila Tiitto Rastiimi...

Alakoulujen yleisurheilukilpailut

Alakoulujen yleisurheilukilpailut


Alakoulujen yleisurheilukilpailut

Haapajärven alakoulujen Yleisurheilukilpailut käytiin maanantaina 3.9. Ronkaalan kentällä. Kilpailijoita oli 260. Tuloksia: Tytöt 3.- 4. lk 60 m: 1) Veera Leskelä K.J.S. 9,75, 2) Sara Reinikainen Tiitto 9,91, 3) Linnea Heikkinen K.J.S. 10,13, 4) Eevi Kaipinen Tiitto 10,21, 5) Onerva Isomaa...


Ikäkausikisat päätöksessä


Ikäkausikisat päätöksessä

Ikäkausikista käytiin tälle kesälle viimeisen kerran 23.8. Halpa-Halli-kisoina. Yu-päätöskisan tulokset: P5 40m: 1) Valtteri Reinikainen 9,47, 2) Sampo Nurmesniemi 10,31, 3) Arttu Kuisma 10,43, 4) Miro Törmälä 10,49, 5) Nooa Kyllönen 10,96, 6) Elias Toivanen 11,02, 7) Peter Vähätiitto 11,25...